Council Rock Kiwanis InvitationalNewtown, PA

< Back

#7 Men's 400m Hurdles (HS) Results

MR Meet Record 53.80 John Lewis Cheltenham 2015

Finals

PL Athlete Yr. Team Time Pts HPL
1 LENAHAN, Matthew JR Hatboro Horsham 57.08 10 4 (1)
2 HUSLIN, Samuel SR Holy Ghost Preparatory School 57.52 8 4 (2)
3 CROSBY, Andrew SR Cheltenham 1:00.18 6 4 (3)
4 WASHINGTON, Evan SR Central Bucks West 1:00.60 5 4 (4)
5 SMITH, Tim SR Abington 1:00.85 4 4 (5)
6 GALARZA, Julian SO Concord High School 1:02.29 3 3 (1)
7 FAY, Ian JR Central Bucks East 1:02.42 2 3 (2)
8 TROUTMAN, Nazai SO Neshaminy 1:02.68 1 4 (6)
9 YOTKO, Robert SO Council Rock South 1:02.77   3 (3)
10 MCCAUSLAND, Jack JR Central Bucks West 1:03.11   2 (1)
11 RAMIREZ, Angel SO Harry S Truman 1:03.80   1 (1)
12 DIGIOVANNI, Sam JR Central Bucks East 1:05.22   3 (4)
13 WHERITY, Dakota SO William Tennent 1:05.31   3 (5)
14 REHN, Hayden JR Council Rock North 1:05.64   2 (2)
15 MCCOY, Mike SO Council Rock North 1:08.45   2 (3)
16 BENSON, Miles FR Abington 1:10.41   2 (4)
17 SCHMIDT, Bali SO Quakertown 1:11.28   2 (5)
18 WHITLOCK, Collin JR Twin Valley 1:11.36   2 (6)
19 DEFREITAS, Max JR Twin Valley 1:12.22   1 (2)
20 RODRIGUEZ, Felix JR St. Mark's High School 1:12.40   1 (3)
21 CARTIER, Alex SO George School 1:14.17   2 (7)
22 CONVERY, Tim JR Bensalem 1:22.69   1 (4)
BROWN, Eulis SR Pennridge DNS  
MILLER, Jake JR Hatboro Horsham DNS  
BOND, Dean SR Neshaminy DNS  

Finals Section: 1

HPL Athlete Yr. Team Time Pts
1 RAMIREZ, Angel SO Harry S Truman1:03.80  
2 DEFREITAS, Max JR Twin Valley1:12.22  
3 RODRIGUEZ, Felix JR St. Mark's High School1:12.40  
4 CONVERY, Tim JR Bensalem1:22.69  


Finals Section: 2

HPL Athlete Yr. Team Time Pts
1 MCCAUSLAND, Jack JR Central Bucks West1:03.11  
2 REHN, Hayden JR Council Rock North1:05.64  
3 MCCOY, Mike SO Council Rock North1:08.45  
4 BENSON, Miles FR Abington1:10.41  
5 SCHMIDT, Bali SO Quakertown1:11.28  
6 WHITLOCK, Collin JR Twin Valley1:11.36  
7 CARTIER, Alex SO George School1:14.17  


Finals Section: 3

HPL Athlete Yr. Team Time Pts
1 GALARZA, Julian SO Concord High School1:02.29 3
2 FAY, Ian JR Central Bucks East1:02.42 2
3 YOTKO, Robert SO Council Rock South1:02.77  
4 DIGIOVANNI, Sam JR Central Bucks East1:05.22  
5 WHERITY, Dakota SO William Tennent1:05.31  
BROWN, Eulis SR PennridgeDNS  
MILLER, Jake JR Hatboro HorshamDNS  


Finals Section: 4

HPL Athlete Yr. Team Time Pts
1 LENAHAN, Matthew JR Hatboro Horsham57.08 10
2 HUSLIN, Samuel SR Holy Ghost Preparatory School57.52 8
3 CROSBY, Andrew SR Cheltenham1:00.18 6
4 WASHINGTON, Evan SR Central Bucks West1:00.60 5
5 SMITH, Tim SR Abington1:00.85 4
6 TROUTMAN, Nazai SO Neshaminy1:02.68 1
BOND, Dean SR NeshaminyDNS