Council Rock Kiwanis InvitationalNewtown, PA

< Back

#9 Men's 1500 Meters (HS) Results

MR Meet Record 3:57.49 Joey Logue Pennridge 2013

Finals

PL Athlete Yr. Team Time Pts HPL
1 DELISLE, Hudson JR Quakertown 4:05.08 10 2 (1)
2 KELLER, Bryan SR Council Rock North 4:09.47 8 2 (2)
3 GRIFFEN, Will SR Cheltenham 4:12.12 6 2 (3)
4 ENDRES, David SO Central Bucks East 4:14.61 5 2 (4)
5 MOTTER, Marc JR Central Bucks East 4:18.42 4 2 (5)
6 HILL, Trey SO Twin Valley 4:19.52 3 2 (6)
7 KNORR, Chase JR Twin Valley 4:19.75 2 2 (7)
8 QUINN, Brendan SR Hatboro Horsham 4:20.40 1 2 (8)
9 DINEEN, Kevin SR Holy Ghost Preparatory School 4:20.68   2 (9)
10 EHRGOTT, Kevin JR Council Rock North 4:20.84   2 (10)
11 BIXLER, Jared JR Hatboro Horsham 4:23.26   2 (11)
12 LOVE, Jeffrey SO George School 4:24.24   1 (1)
13 BATRES, Quin SO Council Rock South 4:30.24   1 (2)
14 SAVILLE, Andrew SR Pennridge 4:30.57   2 (12)
15 FLOOD, Liam SR Holy Ghost Preparatory School 4:33.73   2 (13)
16 FITCH, Jason JR Neshaminy 4:34.27   2 (14)
17 BROWN, Liam JR Cheltenham 4:35.35   1 (3)
18 FOWLER, Trevor SR Quakertown 4:37.38   2 (15)
19 STOERRLE, Brenden SO Bensalem 4:41.06   1 (4)
20 NOLAN, Ethan SO Neshaminy 4:43.30   1 (5)
21 MCILVAINE, Eli SR Concord High School 4:44.44   1 (6)
22 GAMBLE, Justin JR Abington 4:45.78   1 (7)
23 CHECCHI, Alex JR Concord High School 4:47.47   1 (8)
24 SCHIELE, Owen JR Central Bucks West 4:50.42   1 (9)
25 GILVARY, Jason SO Central Bucks West 4:57.32   1 (10)
26 DEWHURST, Mike SR Pennridge 5:06.94   1 (11)
27 MACDOUGALL, Dylan SO Bensalem 5:10.01   1 (12)
28 CHAPMAN, Eric JR St. Mark's High School 5:18.10   1 (13)
29 DALY, Jack SO St. Mark's High School 5:21.64   1 (14)
30 MURCAR, Conor SO Abington 5:26.79   1 (15)
31 DRAKE, Matt SO William Tennent 5:27.54   1 (16)
SIMMONS, Rhys SO William Tennent DNS  
HILL, Jacob JR Council Rock South DNS  
BROWN, Sean SR Roman Catholic DNS  

Finals Section: 1

HPL Athlete Yr. Team Time Pts
1 LOVE, Jeffrey SO George School4:24.24  
2 BATRES, Quin SO Council Rock South4:30.24  
3 BROWN, Liam JR Cheltenham4:35.35  
4 STOERRLE, Brenden SO Bensalem4:41.06  
5 NOLAN, Ethan SO Neshaminy4:43.30  
6 MCILVAINE, Eli SR Concord High School4:44.44  
7 GAMBLE, Justin JR Abington4:45.78  
8 CHECCHI, Alex JR Concord High School4:47.47  
9 SCHIELE, Owen JR Central Bucks West4:50.42  
10 GILVARY, Jason SO Central Bucks West4:57.32  
11 DEWHURST, Mike SR Pennridge5:06.94  
12 MACDOUGALL, Dylan SO Bensalem5:10.01  
13 CHAPMAN, Eric JR St. Mark's High School5:18.10  
14 DALY, Jack SO St. Mark's High School5:21.64  
15 MURCAR, Conor SO Abington5:26.79  
16 DRAKE, Matt SO William Tennent5:27.54  
SIMMONS, Rhys SO William TennentDNS  
HILL, Jacob JR Council Rock SouthDNS  


Finals Section: 2

HPL Athlete Yr. Team Time Pts
1 DELISLE, Hudson JR Quakertown4:05.08 10
2 KELLER, Bryan SR Council Rock North4:09.47 8
3 GRIFFEN, Will SR Cheltenham4:12.12 6
4 ENDRES, David SO Central Bucks East4:14.61 5
5 MOTTER, Marc JR Central Bucks East4:18.42 4
6 HILL, Trey SO Twin Valley4:19.52 3
7 KNORR, Chase JR Twin Valley4:19.75 2
8 QUINN, Brendan SR Hatboro Horsham4:20.40 1
9 DINEEN, Kevin SR Holy Ghost Preparatory School4:20.68  
10 EHRGOTT, Kevin JR Council Rock North4:20.84  
11 BIXLER, Jared JR Hatboro Horsham4:23.26  
12 SAVILLE, Andrew SR Pennridge4:30.57  
13 FLOOD, Liam SR Holy Ghost Preparatory School4:33.73  
14 FITCH, Jason JR Neshaminy4:34.27  
15 FOWLER, Trevor SR Quakertown4:37.38  
BROWN, Sean SR Roman CatholicDNS